Skip to content

היסטוריה של הארגון "נשמת העלייה" בעיר אשקלון בארץ הקודש

בהנהלת הרב גדליה מלמד

כאשר הגעתי עם משפחתי לאשקלון נוכחתי לדעת שבעיר שבה יש יותר משליש תושבים יוצאי חבר העמים אין בית כנסת לעולים ,מדרשיה או כולל לדוברי רוסית. נתקלתי בעולים שצמאים ליהדות לרוחניות אך מחסום השפה מונע מהם להרוות את צימאונם ליהדות .לצעירים שמבין העולים הייתה האפשרות להשתתף בתפילות ובשיעורי תורה שנמסרו בעברית מפאת יכולתם לקלוט את השפה העברית מה שנמנע מהמבוגרים וקשישים שכל חייהם סבבו סביב השפה הרוסית ( רדיו, עיתונים, ספרים וכ"ו).

אני ואשתי החלנו לאסוף אנשים ומסרנו להם שיעורים על מושגים בסיסיים ביהדות. בדרך אגב נודע לנו שמרבית מהאנשים זקוקים לא רק לרוחניות אלא גם לגשמיות, דהיינו: סיוע כלכלי, לעיתים לא היה להם כסף לנסיעה באוטובוס מה שגרם להם ללכת מרחקים ברגל. בייחוד אמהות חד-הוריות וקשישים (שביניהם הרבה ניצולי שואה), שהיה חסר להם דברים בסיסיים ביותר כגון: אוכל, תרופות ובגדים.

פנינו לאנשים דרך מודעות ועיתונים, האנשים תרמו כסף אוכל בגדים ואנו העברנו זאת לנזקקים כמו כן סייענו להם בתרגום מרוסית לעברית כל מיני מסמכים ממוסדות השונים. פעילותינו הענפה בתחומים הרוחניים והגשמיים מושכת אליה מידי יום אנשים נוספים.

אנו מארגנים שיעורים שמחולקים לרמות לגברים וגם לנשים לפי קצב התקדמות בלימודי היהדות. כל משתתפי השיעורים מקבלים מידי יום ארוחה חמה. וכן כל יום ישנה שעה קבועה להנחת תפילין וכל המעוניין בתפילין פרטיות משלו אנו מסייעים לו ברכישת תפילין.

בתחילת דרכנו ארחנו אנשים בביתנו בשבתות כדי להטעים להם את טעמה של השבת אך מידי שבת נוספו אנשים בביתנו וביתנו צר מלהכיל את הזרם האנשים ההולך וגובר ולשם כך הקמנו בית כנסת ובו ערכנו סעודות שבת, תפילות ושיעורי תורה וחלק מהם גם בשבת.לאחר צאת שבת מתקיימות הבדלה וסעודת מלווה מלכה.

באשקלון ישנם זוגות מתבוללים שבני הזוג הלא יהודיים שביניהם נמשכים ליהדות ומכבדים אותה. יש מהם שהחליטו להתגייר והתקבלו לאולפן גיור. אנו מסייעים להם במציאת משפחה דתית שתלווה אותם בתהליך הגיור. הרבה מהם מתארחים בבית הכנסת שלנו בשבתות ומשתתפים בסעודות ובתפילות. ישנם גרי צדק שליווינו אותם בתהליך הגיור והם עברו כבר לערים אחרות ובכל זאת הם מגיעים אלינו לחגים בגלל האווירה הביתית והחמימה.

בכל שבת מתקיימת מסיבת שבת לילדים עם חלוקת פרסים, אמירת תהילים וסיפורי צדיקים. בנוסף קיים מועדון לילדים אחר הצהרים ובו מועברים חוגי אומנות על ידי מורים מוסמכים לאומנות. כמו כן קיים סיוע בהכנת שיעורי בית לילדים המתקשים בהבנת השפה העברית מה שגורם לפער לימודי שאין באפשרות הוריהם לסייע להם עקב קושי בשפה.

בין היתר קיים מכון להכנה לבר\ בת מצווה בו מקבלים הדרכה הילדים העולים מחבר העמים עם הוריהם.

הפעילות הענפה נעשית עם מבוגרים וקשישים. במסגרת שיעורי היהדות מתקיים אולפן ללימודי השפה העברית לקשישים כדי להעניק להם כלים מינימאליים לנהל שיחה פשוטה בעברית שתסייע להם להתאקלם בחיים בארץ הקודש. רוב הקשישים אינם בקו הבריאות. בהרבה מקרים קרובי משפחתם גרים בערים אחרות ואין מי שיסייע להם ויתמוך בהם בשעת מצוקה. לכן אנו עורכים ביקורי בית ומסייעים להם הן מבחינה גשמית והן מבחינת רוחנית.בנוסף לפני כל חג אנו מחלקים מתנות, חפצי יודאיקה הקשורים לחג, לדוגמא לפני חג

החנוכה אנו חלקנו900חנוכיות, נרות, סופגניות,פרוספקטים עם הסבר דיני ומנהגי חג חנוכה וכך לפני כל חגי ומועדי ישראל במשך כל השנה כולה. וכן עורכים קונצרטים עם כליזמרים מפורסמים, בחג הפורים אנו עורכים קריאת מגילת אסתר באולם הופעות. ובפסח אנו עורכים סדר ציבורי לכ-300 איש בתוך אולם. בראש השנה וביום הכיפורים אנו שוכרים אולמות לתפילות החג וכן מקיימים את מנהג הכפרות לכל הקהילה. גם הקשישים והמוגבלים שאינם יכולים להגיע עקב מוגבלותם אינם נעדרים מתשומת ליבנו, ואנו מגיעים אליהם ומעניקים להם משמחת החג.

גם הזוגות הצעירות אינם נעלמים מעינינו ואנו מוסרים להם שיעורים בנושא טהרת המשפחה, שלום בית, וכן אשתי מדריכה כלות לפני נישואין.

למעשה אנו נוגעים בכל תחומי החיים של אותם אנשים שמזדמנים לנו. בכל שבוע אנו מדפיסים ומחלקים כ-2500 עלונים העוסקים ביהדות וחסידות בשפה רוסית , לכל החפץ לקבל מידע ביהדות . וכן בכל חודש אנו מקיימים טיולים לימודיים לקברות צדיקים ומקובלים ולמקומות השייכים להיסטוריה היהודית בארץ הקודש ,בלווי והסברה של הרב גדליה .

במרכז רוחני שלנו פועלת ספריה לעולים דוברי רוסית ,שכל המעוניין לעיין בהיסטוריה היהודית וליהדות ימצא את הספר המתאים לו.
לקראת כל חגי ומועדי ישראל אנו באים ל12 הוסטלים לגיל הזהב ,ומקבצי דיור ובתי אבות בעיר אשקלון ואשדוד ,ועושים מסיבות והרצאות,ומחלקים פרוספקטים עם הסבר על החג,מתנות,סמלי יהדות . נכון להיום מספר המשתתפים עומד על יותר מ-400 משפחות . בתוך בית הכנסת שלנו פועלת ספריה לדוברי רוסית בהיסטוריה יהודית,יהדות,מורשת ישראל,ספרי חסידות וקבלה,סיפורי צדיקים וספרים בכל תחומי היהדות. בארגון מתנדבים רבים.חלקם בעבר חזרו בתשובה וכיום הם מהפעילים הראשיים בארגון.

אנו מתכוננים להרחיב את פעילותנו הן במספר המשתתפים והן בפעילויות נוספות. עקב הדרישה הרבה מצד האנשים המעוניינים להשתתף בפעילויות הארגון, אך לא תמיד ניתן לספק את רצונם.לדוגמא בית הכנסת שלנו קטן מלהכיל כמות אנשים רבה ולכן רוב השיעורים ההרצאות ההתוועדויות והחגים אנו שוכרים אולם כינוסים.

אנו תקווה שבעזרתכם אם ירצה ה' נוכל להרבות ולהרחיב מגוון הפעילויות שלנו גשמית ורוחנית גם יחד לאחינו בני ישראל עולי חבר העמים הגרים בעיר אשקלון ונזכה ביחד איתכם לבנות מרכז רוחני-קהילתי לעולים דוברי רוסית גדול ומפואר ולהפיץ את אור היהדות בליבם של אחינו היקרים מתוך שפע רוחני וגשמי גם יחד .

שלכם:הרב גדליה מלמד
770gedalia@gmail.com